Siirry sisältöön
Kuntavertailu

Masku

Maakunta
Varsinais-Suomi
Seutukunta
Turku
Sote-palvelut
Varsinais-Suomen hyvinvointialue
Kieli
suomenkielinen
MaskuMynämäkiNaantaliNousiainenRuskoRaisio

Kunnallisvero, 2026

8,50 %

Matalampi kuin 68 % Manner-Suomen kunnista

Kiinteistövero, vakituinen asunto, 2026

0,71 %

Korkeampi kuin 96 % kunnista

Väkiluku, 2025

9 612

Suurempi kuin 68 % kunnista

Asuntojen neliöhinta, 2025

1 917 €/m²

Kalliimpi kuin 84 % kunnista

Mediaanitulo, 2024

30 341 €/v

Suurempi kuin 97 % kunnista

Työttömyysaste, 2024

6,2 %

Pienempi kuin 89 % kunnista

Verot 2026

Kunnallisvero 2026
8,50 %koko maa 7,76 %
Muutos edellisestä vuodesta 2026
+0,40 %-yks.
Kirkollisvero (ev.lut.) 2026
1,60 %koko maa 1,38 %
Kiinteistövero, vakituinen asunto 2026
0,71 %koko maa 0,51 %
Kiinteistövero, muu asuinrakennus 2026Esimerkiksi kesämökki tai vuokralle annettu asunto.
1,20 %koko maa 1,18 %
Kiinteistövero, rakennukset (yleinen) 2026
1,05 %koko maa 1,18 %
Kiinteistövero, maapohja 2026
1,50 %
Kiinteistövero, rakentamaton rakennuspaikka 2026
3,20 %

Ero Manner-Suomen keskiarvoon (7,76 %) on +0,74 prosenttiyksikköä. Se tarkoittaa noin 74 € enemmän kunnallisveroa vuodessa jokaista 10 000 euron verotettavaa tuloa kohden.

Kunnallisvero vuosittain

20238,11 %
20248,10 %
20258,10 %
20268,50 %

Kirkollisvero on ev.lut. seurakunnissa 1,60 % ja ortodoksisissa 1,75 %. Sitä maksavat vain kirkon jäsenet.

Lähde: Verohallinto: Kuntien ja seurakuntien tuloveroprosentit, Verohallinto: Kiinteistöveroprosentit

Väestö

Väkiluku 1990–2045

VäkilukuEnnuste 2024
Näytä luvut
Väkiluvun kehitys ja Tilastokeskuksen ennuste, Masku
VuosiVäkilukuEnnuste 2024
19906 887–
19917 034–
19927 200–
19937 370–
19947 422–
19957 399–
19967 410–
19977 490–
19987 462–
19997 589–
20007 763–
20017 928–
20028 100–
20038 264–
20048 410–
20058 606–
20068 779–
20079 093–
20089 383–
20099 516–
20109 455–
20119 585–
20129 671–
20139 729–
20149 767–
20159 706–
20169 675–
20179 656–
20189 554–
20199 534–
20209 543–
20219 612–
20229 642–
20239 619–
20249 592–
20259 6129 612
2026–9 666
2027–9 688
2028–9 704
2029–9 722
2030–9 743
2031–9 765
2032–9 790
2033–9 816
2034–9 843
2035–9 876
2036–9 913
2037–9 955
2038–9 998
2039–10 048
2040–10 093
2041–10 141
2042–10 187
2043–10 237
2044–10 284
2045–10 329

Ikärakenne 2025

Masku
18 %
62 %
20 %
Koko maa
14 %
62 %
24 %

alle 15 v15–64 vyli 64 v

Väkiluku 2025
9 612
Väkiluvun muutos, 1 vuosi 2025
+0,2 %koko maa +0,3 %
Väkiluvun muutos, 5 vuotta 2025
+0,7 %koko maa +2,2 %
Ennustettu muutos 2025–2040
+4,6 %koko maa +5,8 %
Kuntien välinen nettomuutto 2024
−27 hlö
Keski-ikä 2025
43,0 vkoko maa 44,1 v
Ruotsinkielisiä 2025
1,2 %koko maa 5,0 %
Ulkomaan kansalaisia 2025
2,1 %koko maa 7,7 %
Taajama-aste 2024
82,3 %koko maa 87,3 %
Maapinta-ala 2025
175 km²
Asukastiheys 2025
54,8 as./km²koko maa 18,6 as./km²

Lähde: Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat, Tilastokeskus: Väestöennuste 2024

Asuminen

Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta

Näytä luvut
Asuntojen neliöhintojen kehitys, Masku
Vuosi€/m²
20101 668
20111 831
20121 850
20131 751
20141 797
20151 829
20161 909
20171 789
20181 670
20191 693
20201 732
20211 779
20221 819
20231 800
20242 008
20251 917
Vanhan osakeasunnon hinta 2025Kerros- ja rivitalojen keskimääräinen neliöhinta. Puuttuu, jos kauppoja on liian vähän.
1 917 €/m²
Hinnan muutos, 5 vuotta 2025
+10,7 %
Asuntokauppoja 2025
42 kpl
Omistusasunnoissa 2024
91,4 %koko maa 61,1 %
Vuokra-asunnoissa 2024
7,6 %koko maa 36,0 %
Asuntokunnista pientaloissa 2024
79,3 %koko maa 37,0 %
Asuntokunnista kerrostaloissa 2024
4,7 %koko maa 48,3 %
Asuntokunnan keskikoko 2024
2,30 hlökoko maa 1,90 hlö
Kesämökkejä 2024
896 kpl

Lähde: Tilastokeskus: Vanhojen osakeasuntojen hinnat kunnittain, Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat

Työ ja tulot

Työttömyysaste, %

MaskuKoko maa
Näytä luvut
Työttömyysaste, Masku ja koko maa
VuosiMaskuKoko maa
20106,810,3
20115,59,8
20125,710,7
20137,812,5
20148,413,8
20158,514,2
20168,113,5
20175,911,3
20185,09,8
20195,29,8
202010,413,3
20215,210,2
20225,29,6
20235,510,9
20246,211,7
Käytettävissä olevat tulot, mediaani 2024Aikuisen henkilökohtaiset tulot verojen ja tulonsiirtojen jälkeen.
30 341 €/vkoko maa 26 605 €/v
Työllisyysaste (20–64 v) 2024
85,0 %koko maa 73,6 %
Työttömyysaste 2024
6,2 %koko maa 11,7 %
Työpaikkaomavaraisuus 2023Kunnan työpaikat suhteessa kunnassa asuviin työllisiin.
51,8 %koko maa 100,0 %
Töissä omassa kunnassa 2023
20,2 %koko maa 64,2 %
Työpaikkoja 2023
2 413
Yrittäjiä työllisistä 2024
12,3 %koko maa 10,1 %
Korkea-asteen tutkinto 2024
35,4 %koko maa 34,1 %

Lähde: Tilastokeskus: Tulonjakotilasto, tulotaso alueittain, Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat

Palvelut ja terveys

Sosiaali- ja terveyspalvelut järjestää Varsinais-Suomen hyvinvointialue.

Lääkäriin yli 7 päivää odottaneet 2025Osuus terveysaseman kiireettömistä lääkärikäynneistä, joissa odotus hoidon tarpeen arvioinnista ylitti 7 päivää.
72,9 %koko maa 54,7 %
Sairastavuusindeksi 2024Ikävakioitu, koko maa = 100.
83,7koko maa 100,0
Peruskouluja 2025
6
Lukioita 2025
0
Henkeen ja terveyteen kohdistuneet rikokset 2025
5,6 / 1 000 as.koko maa 8,8 / 1 000 as.

Lähde: THL: Sotkanet-indikaattoripankki, Tilastokeskus: Koululaitoksen oppilaitokset

Kuntatalous 2025

Velkainen kunta joutuu helpommin korottamaan veroja tai karsimaan palveluja.

Vuosikate 2025
112 €/as.
Lainakanta 2025
3 874 €/as.
Konsernin lainakanta 2025Kunta ja sen omistamat yhtiöt yhteensä.
3 874 €/as.
Kertynyt yli-/alijäämä 2025
+359 €/as.

Lähde: Kuntaliitto: Kuntien talouden tunnusluvut (Valtiokonttorin tiedoista)

Naapurikunnat

KuntaKunnallisveroVäkilukuMuutos 5 v€/m²Vertailu
Masku8,50 %9 612+0,7 %1 917
Mynämäki9,10 %7 424−2,9 %1 425Vertaa
Naantali6,40 %20 390+5,0 %2 318Vertaa
Nousiainen9,10 %4 667−0,6 %1 659Vertaa
Raisio7,60 %26 036+6,7 %1 855Vertaa
Rusko7,30 %6 381+0,4 %2 269Vertaa

Lähde: Verohallinto: Kuntien ja seurakuntien tuloveroprosentit, Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat, Tilastokeskus: Vanhojen osakeasuntojen hinnat kunnittain