Ylivieska
- Maakunta
- Pohjois-Pohjanmaa
- Seutukunta
- Ylivieska
- Sote-palvelut
- Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue
- Kieli
- suomenkielinen
Kunnallisvero, 2026
10,30 %
Korkeampi kuin 97 % Manner-Suomen kunnista
Kiinteistövero, vakituinen asunto, 2026
0,70 %
Korkeampi kuin 92 % kunnista
Väkiluku, 2025
15 274
Suurempi kuin 77 % kunnista
Asuntojen neliöhinta, 2025
1 341 €/m²
Kalliimpi kuin 63 % kunnista
Mediaanitulo, 2024
25 771 €/v
Suurempi kuin 63 % kunnista
Työttömyysaste, 2024
10,3 %
Pienempi kuin 54 % kunnista
Verot 2026
- Kunnallisvero 2026
- 10,30 %koko maa 7,76 %
- Muutos edellisestä vuodesta 2026
- 0,00 %-yks.
- Kirkollisvero (ev.lut.) 2026
- 1,75 %koko maa 1,38 %
- Kiinteistövero, vakituinen asunto 2026
- 0,70 %koko maa 0,51 %
- Kiinteistövero, muu asuinrakennus 2026Esimerkiksi kesämökki tai vuokralle annettu asunto.
- 1,15 %koko maa 1,18 %
- Kiinteistövero, rakennukset (yleinen) 2026
- 1,30 %koko maa 1,18 %
- Kiinteistövero, maapohja 2026
- 1,30 %
- Kiinteistövero, rakentamaton rakennuspaikka 2026
- 3,00 %
Ero Manner-Suomen keskiarvoon (7,76 %) on +2,54 prosenttiyksikköä. Se tarkoittaa noin 254 € enemmän kunnallisveroa vuodessa jokaista 10 000 euron verotettavaa tuloa kohden.
Kunnallisvero vuosittain
| 2023 | 10,36 % |
| 2024 | 10,30 % |
| 2025 | 10,30 % |
| 2026 | 10,30 % |
Kirkollisvero on ev.lut. seurakunnissa 1,75 % ja ortodoksisissa 2,00 %. Sitä maksavat vain kirkon jäsenet.
Lähde: Verohallinto: Kuntien ja seurakuntien tuloveroprosentit, Verohallinto: Kiinteistöveroprosentit
Väestö
Väkiluku 1990–2045
Näytä luvut
| Vuosi | Väkiluku | Ennuste 2024 |
|---|---|---|
| 1990 | 13 053 | – |
| 1991 | 13 284 | – |
| 1992 | 13 383 | – |
| 1993 | 13 431 | – |
| 1994 | 13 536 | – |
| 1995 | 13 521 | – |
| 1996 | 13 435 | – |
| 1997 | 13 357 | – |
| 1998 | 13 263 | – |
| 1999 | 13 276 | – |
| 2000 | 13 248 | – |
| 2001 | 13 235 | – |
| 2002 | 13 220 | – |
| 2003 | 13 185 | – |
| 2004 | 13 343 | – |
| 2005 | 13 482 | – |
| 2006 | 13 571 | – |
| 2007 | 13 650 | – |
| 2008 | 13 803 | – |
| 2009 | 13 895 | – |
| 2010 | 14 067 | – |
| 2011 | 14 266 | – |
| 2012 | 14 533 | – |
| 2013 | 14 748 | – |
| 2014 | 14 976 | – |
| 2015 | 15 039 | – |
| 2016 | 15 199 | – |
| 2017 | 15 251 | – |
| 2018 | 15 212 | – |
| 2019 | 15 255 | – |
| 2020 | 15 304 | – |
| 2021 | 15 357 | – |
| 2022 | 15 293 | – |
| 2023 | 15 369 | – |
| 2024 | 15 406 | – |
| 2025 | 15 274 | 15 274 |
| 2026 | – | 15 453 |
| 2027 | – | 15 467 |
| 2028 | – | 15 473 |
| 2029 | – | 15 476 |
| 2030 | – | 15 472 |
| 2031 | – | 15 466 |
| 2032 | – | 15 454 |
| 2033 | – | 15 433 |
| 2034 | – | 15 414 |
| 2035 | – | 15 398 |
| 2036 | – | 15 383 |
| 2037 | – | 15 375 |
| 2038 | – | 15 369 |
| 2039 | – | 15 366 |
| 2040 | – | 15 364 |
| 2041 | – | 15 364 |
| 2042 | – | 15 365 |
| 2043 | – | 15 364 |
| 2044 | – | 15 364 |
| 2045 | – | 15 363 |
Ikärakenne 2025
alle 15 v15–64 vyli 64 v
- Väkiluku 2025
- 15 274
- Väkiluvun muutos, 1 vuosi 2025
- −0,9 %koko maa +0,3 %
- Väkiluvun muutos, 5 vuotta 2025
- −0,2 %koko maa +2,2 %
- Ennustettu muutos 2025–2040
- −0,4 %koko maa +5,8 %
- Kuntien välinen nettomuutto 2024
- +9 hlö
- Keski-ikä 2025
- 41,7 vkoko maa 44,1 v
- Ruotsinkielisiä 2025
- 0,2 %koko maa 5,0 %
- Ulkomaan kansalaisia 2025
- 2,0 %koko maa 7,7 %
- Taajama-aste 2024
- 86,9 %koko maa 87,3 %
- Maapinta-ala 2025
- 570 km²
- Asukastiheys 2025
- 26,8 as./km²koko maa 18,6 as./km²
Lähde: Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat, Tilastokeskus: Väestöennuste 2024
Asuminen
Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta
Näytä luvut
| Vuosi | €/m² |
|---|---|
| 2010 | 1 257 |
| 2011 | 1 472 |
| 2012 | 1 521 |
| 2013 | 1 482 |
| 2014 | 1 434 |
| 2015 | 1 529 |
| 2016 | 1 515 |
| 2017 | 1 539 |
| 2018 | 1 451 |
| 2019 | 1 511 |
| 2020 | 1 408 |
| 2021 | 1 430 |
| 2022 | 1 523 |
| 2023 | 1 463 |
| 2024 | 1 421 |
| 2025 | 1 341 |
- Vanhan osakeasunnon hinta 2025Kerros- ja rivitalojen keskimääräinen neliöhinta. Puuttuu, jos kauppoja on liian vähän.
- 1 341 €/m²
- Hinnan muutos, 5 vuotta 2025
- −4,8 %
- Asuntokauppoja 2025
- 146 kpl
- Omistusasunnoissa 2024
- 70,5 %koko maa 61,1 %
- Vuokra-asunnoissa 2024
- 28,4 %koko maa 36,0 %
- Asuntokunnista pientaloissa 2024
- 55,0 %koko maa 37,0 %
- Asuntokunnista kerrostaloissa 2024
- 25,7 %koko maa 48,3 %
- Asuntokunnan keskikoko 2024
- 2,10 hlökoko maa 1,90 hlö
- Kesämökkejä 2024
- 181 kpl
Lähde: Tilastokeskus: Vanhojen osakeasuntojen hinnat kunnittain, Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat
Työ ja tulot
Työttömyysaste, %
Näytä luvut
| Vuosi | Ylivieska | Koko maa |
|---|---|---|
| 2010 | 10,8 | 10,3 |
| 2011 | 9,3 | 9,8 |
| 2012 | 10,5 | 10,7 |
| 2013 | 12,5 | 12,5 |
| 2014 | 14,0 | 13,8 |
| 2015 | 14,2 | 14,2 |
| 2016 | 13,3 | 13,5 |
| 2017 | 11,2 | 11,3 |
| 2018 | 9,1 | 9,8 |
| 2019 | 10,2 | 9,8 |
| 2020 | 11,4 | 13,3 |
| 2021 | 8,6 | 10,2 |
| 2022 | 7,9 | 9,6 |
| 2023 | 10,5 | 10,9 |
| 2024 | 10,3 | 11,7 |
- Käytettävissä olevat tulot, mediaani 2024Aikuisen henkilökohtaiset tulot verojen ja tulonsiirtojen jälkeen.
- 25 771 €/vkoko maa 26 605 €/v
- Työllisyysaste (20–64 v) 2024
- 77,2 %koko maa 73,6 %
- Työttömyysaste 2024
- 10,3 %koko maa 11,7 %
- Työpaikkaomavaraisuus 2023Kunnan työpaikat suhteessa kunnassa asuviin työllisiin.
- 108,7 %koko maa 100,0 %
- Töissä omassa kunnassa 2023
- 70,5 %koko maa 64,2 %
- Työpaikkoja 2023
- 6 863
- Yrittäjiä työllisistä 2024
- 9,8 %koko maa 10,1 %
- Korkea-asteen tutkinto 2024
- 27,4 %koko maa 34,1 %
Lähde: Tilastokeskus: Tulonjakotilasto, tulotaso alueittain, Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat
Palvelut ja terveys
Sosiaali- ja terveyspalvelut järjestää Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue.
- Lääkäriin yli 7 päivää odottaneet 2025Osuus terveysaseman kiireettömistä lääkärikäynneistä, joissa odotus hoidon tarpeen arvioinnista ylitti 7 päivää.
- 79,5 %koko maa 54,7 %
- Sairastavuusindeksi 2024Ikävakioitu, koko maa = 100.
- 116,4koko maa 100,0
- Peruskouluja 2025
- 11
- Lukioita 2025
- 1
- Henkeen ja terveyteen kohdistuneet rikokset 2025
- 7,3 / 1 000 as.koko maa 8,8 / 1 000 as.
Lähde: THL: Sotkanet-indikaattoripankki, Tilastokeskus: Koululaitoksen oppilaitokset
Kuntatalous 2025
Velkainen kunta joutuu helpommin korottamaan veroja tai karsimaan palveluja.
- Vuosikate 2025
- 343 €/as.
- Lainakanta 2025
- 7 102 €/as.
- Konsernin lainakanta 2025Kunta ja sen omistamat yhtiöt yhteensä.
- 7 351 €/as.
- Kertynyt yli-/alijäämä 2025
- +191 €/as.
Lähde: Kuntaliitto: Kuntien talouden tunnusluvut (Valtiokonttorin tiedoista)
Naapurikunnat
Lähde: Verohallinto: Kuntien ja seurakuntien tuloveroprosentit, Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat, Tilastokeskus: Vanhojen osakeasuntojen hinnat kunnittain