Kunnallisveron ero 2026
Kunnallisvero on molemmissa sama, 8,10 %.
Verot 2026
- Kunnallisvero 2026
- Jyväskylä: 8,10 %Oulu: 8,10 %Ero: 0,00 %-yks.
- Muutos edellisestä vuodesta 2026
- Jyväskylä: 0,00 %-yks.Oulu: 0,00 %-yks.Ero: 0,00 %-yks.
- Kirkollisvero (ev.lut.) 2026
- Jyväskylä: 1,45 %Oulu: 1,30 %Ero: −0,15 %-yks.
- Kiinteistövero, vakituinen asunto 2026
- Jyväskylä: 0,55 %Oulu: 0,50 %Ero: −0,05 %-yks.
- Kiinteistövero, muu asuinrakennus 2026
- Jyväskylä: 1,55 %Oulu: 0,93 %Ero: −0,62 %-yks.
- Kiinteistövero, rakennukset (yleinen) 2026
- Jyväskylä: 1,30 %Oulu: 1,15 %Ero: −0,15 %-yks.
- Kiinteistövero, maapohja 2026
- Jyväskylä: 1,30 %Oulu: 1,30 %Ero: 0,00 %-yks.
Lihavoitu on asukkaan kannalta edullisempi arvo, kun suunta on selvä. Ero kertoo, paljonko Oulu poikkeaa kunnasta Jyväskylä.
Lähde: Verohallinto: Kuntien ja seurakuntien tuloveroprosentit, Verohallinto: Kiinteistöveroprosentit
Väestö
- Väkiluku 2025
- Jyväskylä: 149 895Oulu: 217 469Ero: +67 574
- Väkiluvun muutos, 5 vuotta 2025
- Jyväskylä: +4,5 %Oulu: +4,9 %Ero: +0,4 %-yks.
- Ennustettu muutos 2025–2040
- Jyväskylä: +8,9 %Oulu: +12,1 %Ero: +3,2 %-yks.
- Nettomuutto asukasta kohden 2024
- Jyväskylä: −0,8 ‰Oulu: 0,0 ‰Ero: +0,8 ‰
- Keski-ikä 2025
- Jyväskylä: 41,2 vOulu: 40,1 vEro: −1,1 v
- Alle 15-vuotiaita 2025
- Jyväskylä: 13,7 %Oulu: 15,2 %Ero: +1,5 %-yks.
- Yli 64-vuotiaita 2025
- Jyväskylä: 19,8 %Oulu: 17,9 %Ero: −1,9 %-yks.
- Ruotsinkielisiä 2025
- Jyväskylä: 0,2 %Oulu: 0,2 %Ero: 0,0 %-yks.
- Asukastiheys 2025
- Jyväskylä: 128,0 as./km²Oulu: 73,2 as./km²Ero: −43 %
Lihavoitu on asukkaan kannalta edullisempi arvo, kun suunta on selvä. Ero kertoo, paljonko Oulu poikkeaa kunnasta Jyväskylä.
Väkiluvun kehitys, 2000 = 100
Näytä luvut
| Vuosi | Jyväskylä | Oulu |
|---|---|---|
| 2000 | 100,0 | 100,0 |
| 2001 | 101,6 | 102,1 |
| 2002 | 102,7 | 103,5 |
| 2003 | 104,1 | 104,8 |
| 2004 | 105,5 | 106,3 |
| 2005 | 106,6 | 107,8 |
| 2006 | 107,5 | 109,0 |
| 2007 | 108,6 | 110,2 |
| 2008 | 109,9 | 111,8 |
| 2009 | 111,2 | 113,5 |
| 2010 | 112,3 | 115,3 |
| 2011 | 113,3 | 116,9 |
| 2012 | 114,6 | 118,6 |
| 2013 | 115,6 | 120,5 |
| 2014 | 116,5 | 122,0 |
| 2015 | 117,9 | 123,4 |
| 2016 | 119,2 | 124,7 |
| 2017 | 120,3 | 125,5 |
| 2018 | 121,3 | 126,6 |
| 2019 | 122,2 | 127,8 |
| 2020 | 123,1 | 128,9 |
| 2021 | 124,0 | 130,3 |
| 2022 | 125,2 | 131,7 |
| 2023 | 126,8 | 133,4 |
| 2024 | 128,0 | 134,4 |
| 2025 | 128,6 | 135,2 |
Lähde: Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat, Tilastokeskus: Väestöennuste 2024
Asuminen
- Vanhan osakeasunnon hinta 2025
- Jyväskylä: 2 038 €/m²Oulu: 2 105 €/m²Ero: +3 %
- Hinnan muutos, 5 vuotta 2025
- Jyväskylä: −1,5 %Oulu: +1,5 %Ero: +3,0 %-yks.
- Omistusasunnoissa 2024
- Jyväskylä: 48,7 %Oulu: 54,2 %Ero: +5,5 %-yks.
- Pientaloissa 2024
- Jyväskylä: 22,5 %Oulu: 28,8 %Ero: +6,3 %-yks.
- Asuntokunnan keskikoko 2024
- Jyväskylä: 1,80 hlöOulu: 1,90 hlöEro: +6 %
Lihavoitu on asukkaan kannalta edullisempi arvo, kun suunta on selvä. Ero kertoo, paljonko Oulu poikkeaa kunnasta Jyväskylä.
Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta, €/m²
Näytä luvut
| Vuosi | Jyväskylä | Oulu |
|---|---|---|
| 2010 | 1 764 | 1 658 |
| 2011 | 1 863 | 1 700 |
| 2012 | 1 828 | 1 699 |
| 2013 | 1 844 | 1 737 |
| 2014 | 1 835 | 1 742 |
| 2015 | 1 994 | 1 814 |
| 2016 | 2 025 | 1 862 |
| 2017 | 2 050 | 1 868 |
| 2018 | 2 064 | 1 914 |
| 2019 | 2 046 | 1 946 |
| 2020 | 2 069 | 2 073 |
| 2021 | 2 060 | 2 146 |
| 2022 | 2 061 | 2 238 |
| 2023 | 1 974 | 2 142 |
| 2024 | 2 019 | 2 155 |
| 2025 | 2 038 | 2 105 |
Lähde: Tilastokeskus: Vanhojen osakeasuntojen hinnat kunnittain, Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat
Työ ja tulot
- Käytettävissä olevat tulot, mediaani 2024
- Jyväskylä: 24 910 €/vOulu: 26 165 €/vEro: +5 %
- Työllisyysaste (20–64 v) 2024
- Jyväskylä: 67,5 %Oulu: 70,3 %Ero: +2,8 %-yks.
- Työttömyysaste 2024
- Jyväskylä: 15,1 %Oulu: 13,5 %Ero: −1,6 %-yks.
- Työpaikkaomavaraisuus 2023
- Jyväskylä: 106,1 %Oulu: 104,7 %Ero: −1,4 %-yks.
- Töissä omassa kunnassa 2023
- Jyväskylä: 83,2 %Oulu: 86,5 %Ero: +3,3 %-yks.
- Korkea-asteen tutkinto 2024
- Jyväskylä: 38,4 %Oulu: 39,0 %Ero: +0,6 %-yks.
Lihavoitu on asukkaan kannalta edullisempi arvo, kun suunta on selvä. Ero kertoo, paljonko Oulu poikkeaa kunnasta Jyväskylä.
Työttömyysaste, %
Näytä luvut
| Vuosi | Jyväskylä | Oulu |
|---|---|---|
| 2010 | 13,1 | 12,5 |
| 2011 | 12,9 | 12,3 |
| 2012 | 14,4 | 13,8 |
| 2013 | 16,8 | 15,7 |
| 2014 | 17,5 | 17,2 |
| 2015 | 17,6 | 17,3 |
| 2016 | 16,7 | 16,6 |
| 2017 | 14,1 | 14,0 |
| 2018 | 12,8 | 11,8 |
| 2019 | 12,6 | 11,7 |
| 2020 | 15,9 | 14,0 |
| 2021 | 13,3 | 11,7 |
| 2022 | 12,3 | 11,9 |
| 2023 | 14,1 | 13,1 |
| 2024 | 15,1 | 13,5 |
Lähde: Tilastokeskus: Tulonjakotilasto, tulotaso alueittain, Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat
Palvelut ja talous
- Lääkäriin yli 7 päivää odottaneet 2025
- Jyväskylä: 81,3 %Oulu: 76,1 %Ero: −5,2 %-yks.
- Sairastavuusindeksi 2024
- Jyväskylä: 104,8Oulu: 112,3Ero: +7,5
- Peruskouluja 2025
- Jyväskylä: 32Oulu: 48Ero: +16
- Lukioita 2025
- Jyväskylä: 4Oulu: 13Ero: +9
- Henkeen ja terveyteen kohdistuneet rikokset 2025
- Jyväskylä: 10,5 / 1 000 as.Oulu: 7,8 / 1 000 as.Ero: −26 %
- Vuosikate 2025
- Jyväskylä: 339 €/as.Oulu: 359 €/as.Ero: +6 %
- Lainakanta 2025
- Jyväskylä: 2 589 €/as.Oulu: 3 429 €/as.Ero: +32 %
Lihavoitu on asukkaan kannalta edullisempi arvo, kun suunta on selvä. Ero kertoo, paljonko Oulu poikkeaa kunnasta Jyväskylä.
Lähde: THL: Sotkanet-indikaattoripankki, Tilastokeskus: Koululaitoksen oppilaitokset, Kuntaliitto: Kuntien talouden tunnusluvut (Valtiokonttorin tiedoista)
Vertaa muita kuntia
Jyväskylä vs JoutsaJyväskylä vs JämsäJyväskylä vs LaukaaJyväskylä vs LuhankaJyväskylä vs MuurameJyväskylä vs PetäjävesiJyväskylä vs ToivakkaJyväskylä vs UurainenOulu vs IiOulu vs Kempele