Kunnallisveron ero 2026
Turku on halvempi enintään noin 400 € vuodessa (8,10 % ja 7,10 %). Todellinen ero on hieman pienempi, koska vähennykset pienentävät verotettavaa tuloa.
Verot 2026
- Kunnallisvero 2026
- Oulu: 8,10 %Turku: 7,10 %Ero: −1,00 %-yks.
- Muutos edellisestä vuodesta 2026
- Oulu: 0,00 %-yks.Turku: 0,00 %-yks.Ero: 0,00 %-yks.
- Kirkollisvero (ev.lut.) 2026
- Oulu: 1,30 %Turku: 1,20 %Ero: −0,10 %-yks.
- Kiinteistövero, vakituinen asunto 2026
- Oulu: 0,50 %Turku: 0,45 %Ero: −0,05 %-yks.
- Kiinteistövero, muu asuinrakennus 2026
- Oulu: 0,93 %Turku: 1,10 %Ero: +0,17 %-yks.
- Kiinteistövero, rakennukset (yleinen) 2026
- Oulu: 1,15 %Turku: 1,30 %Ero: +0,15 %-yks.
- Kiinteistövero, maapohja 2026
- Oulu: 1,30 %Turku: 1,30 %Ero: 0,00 %-yks.
Lihavoitu on asukkaan kannalta edullisempi arvo, kun suunta on selvä. Ero kertoo, paljonko Turku poikkeaa kunnasta Oulu.
Lähde: Verohallinto: Kuntien ja seurakuntien tuloveroprosentit, Verohallinto: Kiinteistöveroprosentit
Väestö
- Väkiluku 2025
- Oulu: 217 469Turku: 209 633Ero: −7 836
- Väkiluvun muutos, 5 vuotta 2025
- Oulu: +4,9 %Turku: +7,8 %Ero: +2,9 %-yks.
- Ennustettu muutos 2025–2040
- Oulu: +12,1 %Turku: +14,3 %Ero: +2,2 %-yks.
- Nettomuutto asukasta kohden 2024
- Oulu: 0,0 ‰Turku: +8,2 ‰Ero: +8,2 ‰
- Keski-ikä 2025
- Oulu: 40,1 vTurku: 41,7 vEro: +1,6 v
- Alle 15-vuotiaita 2025
- Oulu: 15,2 %Turku: 12,0 %Ero: −3,2 %-yks.
- Yli 64-vuotiaita 2025
- Oulu: 17,9 %Turku: 20,2 %Ero: +2,3 %-yks.
- Ruotsinkielisiä 2025
- Oulu: 0,2 %Turku: 5,4 %Ero: +5,2 %-yks.
- Asukastiheys 2025
- Oulu: 73,2 as./km²Turku: 852,5 as./km²Ero: +1 065 %
Lihavoitu on asukkaan kannalta edullisempi arvo, kun suunta on selvä. Ero kertoo, paljonko Turku poikkeaa kunnasta Oulu.
Väkiluvun kehitys, 2000 = 100
Näytä luvut
| Vuosi | Oulu | Turku |
|---|---|---|
| 2000 | 100,0 | 100,0 |
| 2001 | 102,1 | 100,7 |
| 2002 | 103,5 | 101,2 |
| 2003 | 104,8 | 101,4 |
| 2004 | 106,3 | 101,3 |
| 2005 | 107,8 | 101,3 |
| 2006 | 109,0 | 101,6 |
| 2007 | 110,2 | 101,6 |
| 2008 | 111,8 | 101,8 |
| 2009 | 113,5 | 102,0 |
| 2010 | 115,3 | 102,8 |
| 2011 | 116,9 | 103,5 |
| 2012 | 118,6 | 104,4 |
| 2013 | 120,5 | 105,5 |
| 2014 | 122,0 | 106,5 |
| 2015 | 123,4 | 107,7 |
| 2016 | 124,7 | 108,7 |
| 2017 | 125,5 | 109,9 |
| 2018 | 126,6 | 110,9 |
| 2019 | 127,8 | 111,8 |
| 2020 | 128,9 | 112,7 |
| 2021 | 130,3 | 113,1 |
| 2022 | 131,7 | 114,7 |
| 2023 | 133,4 | 117,0 |
| 2024 | 134,4 | 119,4 |
| 2025 | 135,2 | 121,5 |
Lähde: Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat, Tilastokeskus: Väestöennuste 2024
Asuminen
- Vanhan osakeasunnon hinta 2025
- Oulu: 2 105 €/m²Turku: 2 653 €/m²Ero: +26 %
- Hinnan muutos, 5 vuotta 2025
- Oulu: +1,5 %Turku: −0,1 %Ero: −1,6 %-yks.
- Omistusasunnoissa 2024
- Oulu: 54,2 %Turku: 44,1 %Ero: −10,1 %-yks.
- Pientaloissa 2024
- Oulu: 28,8 %Turku: 11,7 %Ero: −17,1 %-yks.
- Asuntokunnan keskikoko 2024
- Oulu: 1,90 hlöTurku: 1,70 hlöEro: −11 %
Lihavoitu on asukkaan kannalta edullisempi arvo, kun suunta on selvä. Ero kertoo, paljonko Turku poikkeaa kunnasta Oulu.
Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta, €/m²
Näytä luvut
| Vuosi | Oulu | Turku |
|---|---|---|
| 2010 | 1 658 | 1 951 |
| 2011 | 1 700 | 2 025 |
| 2012 | 1 699 | 2 057 |
| 2013 | 1 737 | 2 101 |
| 2014 | 1 742 | 2 137 |
| 2015 | 1 814 | 2 143 |
| 2016 | 1 862 | 2 219 |
| 2017 | 1 868 | 2 291 |
| 2018 | 1 914 | 2 375 |
| 2019 | 1 946 | 2 462 |
| 2020 | 2 073 | 2 656 |
| 2021 | 2 146 | 2 847 |
| 2022 | 2 238 | 2 942 |
| 2023 | 2 142 | 2 832 |
| 2024 | 2 155 | 2 763 |
| 2025 | 2 105 | 2 653 |
Lähde: Tilastokeskus: Vanhojen osakeasuntojen hinnat kunnittain, Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat
Työ ja tulot
- Käytettävissä olevat tulot, mediaani 2024
- Oulu: 26 165 €/vTurku: 24 616 €/vEro: −6 %
- Työllisyysaste (20–64 v) 2024
- Oulu: 70,3 %Turku: 67,9 %Ero: −2,4 %-yks.
- Työttömyysaste 2024
- Oulu: 13,5 %Turku: 13,9 %Ero: +0,4 %-yks.
- Työpaikkaomavaraisuus 2023
- Oulu: 104,7 %Turku: 121,3 %Ero: +16,6 %-yks.
- Töissä omassa kunnassa 2023
- Oulu: 86,5 %Turku: 74,9 %Ero: −11,6 %-yks.
- Korkea-asteen tutkinto 2024
- Oulu: 39,0 %Turku: 36,5 %Ero: −2,5 %-yks.
Lihavoitu on asukkaan kannalta edullisempi arvo, kun suunta on selvä. Ero kertoo, paljonko Turku poikkeaa kunnasta Oulu.
Työttömyysaste, %
Näytä luvut
| Vuosi | Oulu | Turku |
|---|---|---|
| 2010 | 12,5 | 12,9 |
| 2011 | 12,3 | 12,5 |
| 2012 | 13,8 | 13,4 |
| 2013 | 15,7 | 15,2 |
| 2014 | 17,2 | 16,8 |
| 2015 | 17,3 | 17,1 |
| 2016 | 16,6 | 16,3 |
| 2017 | 14,0 | 13,6 |
| 2018 | 11,8 | 11,9 |
| 2019 | 11,7 | 11,3 |
| 2020 | 14,0 | 15,9 |
| 2021 | 11,7 | 12,6 |
| 2022 | 11,9 | 11,5 |
| 2023 | 13,1 | 12,1 |
| 2024 | 13,5 | 13,9 |
Lähde: Tilastokeskus: Tulonjakotilasto, tulotaso alueittain, Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat
Palvelut ja talous
- Lääkäriin yli 7 päivää odottaneet 2025
- Oulu: 76,1 %Turku: 49,5 %Ero: −26,6 %-yks.
- Sairastavuusindeksi 2024
- Oulu: 112,3Turku: 108,1Ero: −4,2
- Peruskouluja 2025
- Oulu: 48Turku: 35Ero: −13
- Lukioita 2025
- Oulu: 13Turku: 10Ero: −3
- Henkeen ja terveyteen kohdistuneet rikokset 2025
- Oulu: 7,8 / 1 000 as.Turku: 11,2 / 1 000 as.Ero: +44 %
- Vuosikate 2025
- Oulu: 359 €/as.Turku: 233 €/as.Ero: −35 %
- Lainakanta 2025
- Oulu: 3 429 €/as.Turku: 5 347 €/as.Ero: +56 %
Lihavoitu on asukkaan kannalta edullisempi arvo, kun suunta on selvä. Ero kertoo, paljonko Turku poikkeaa kunnasta Oulu.
Lähde: THL: Sotkanet-indikaattoripankki, Tilastokeskus: Koululaitoksen oppilaitokset, Kuntaliitto: Kuntien talouden tunnusluvut (Valtiokonttorin tiedoista)
Vertaa muita kuntia
Oulu vs IiOulu vs KempeleOulu vs LiminkaOulu vs MuhosOulu vs PudasjärviOulu vs TyrnäväOulu vs UtajärviTurku vs AuraTurku vs KaarinaTurku vs Lieto