Espoo
Esbo
- Maakunta
- Uusimaa
- Seutukunta
- Helsinki
- Sote-palvelut
- Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue
- Kieli
- kaksikielinen, enemmistö suomenkielinen
Kunnallisvero, 2026
5,30 %
Matalampi kuin 98 % Manner-Suomen kunnista
Kiinteistövero, vakituinen asunto, 2026
0,41 %
Matalampi kuin 87 % kunnista
Väkiluku, 2025
325 716
Suurempi kuin 99 % kunnista
Asuntojen neliöhinta, 2025
3 773 €/m²
Kalliimpi kuin 99 % kunnista
Mediaanitulo, 2024
31 349 €/v
Suurempi kuin 99 % kunnista
Työttömyysaste, 2024
10,2 %
Pienempi kuin 55 % kunnista
Verot 2026
- Kunnallisvero 2026
- 5,30 %koko maa 7,76 %
- Muutos edellisestä vuodesta 2026
- 0,00 %-yks.
- Kirkollisvero (ev.lut.) 2026
- 1,00 %koko maa 1,38 %
- Kiinteistövero, vakituinen asunto 2026
- 0,41 %koko maa 0,51 %
- Kiinteistövero, muu asuinrakennus 2026Esimerkiksi kesämökki tai vuokralle annettu asunto.
- 1,15 %koko maa 1,18 %
- Kiinteistövero, rakennukset (yleinen) 2026
- 1,30 %koko maa 1,18 %
- Kiinteistövero, maapohja 2026
- 1,30 %
- Kiinteistövero, rakentamaton rakennuspaikka 2026
- 4,43 %
Ero Manner-Suomen keskiarvoon (7,76 %) on −2,46 prosenttiyksikköä. Se tarkoittaa noin 246 € vähemmän kunnallisveroa vuodessa jokaista 10 000 euron verotettavaa tuloa kohden.
Kunnallisvero vuosittain
| 2023 | 5,36 % |
| 2024 | 5,30 % |
| 2025 | 5,30 % |
| 2026 | 5,30 % |
Kirkollisvero on ev.lut. seurakunnissa 1,00 % ja ortodoksisissa 1,80 %. Sitä maksavat vain kirkon jäsenet.
Lähde: Verohallinto: Kuntien ja seurakuntien tuloveroprosentit, Verohallinto: Kiinteistöveroprosentit
Väestö
Väkiluku 1990–2045
Näytä luvut
| Vuosi | Väkiluku | Ennuste 2024 |
|---|---|---|
| 1990 | 172 629 | – |
| 1991 | 175 670 | – |
| 1992 | 179 054 | – |
| 1993 | 182 647 | – |
| 1994 | 186 507 | – |
| 1995 | 191 247 | – |
| 1996 | 196 260 | – |
| 1997 | 200 834 | – |
| 1998 | 204 962 | – |
| 1999 | 209 667 | – |
| 2000 | 213 271 | – |
| 2001 | 216 836 | – |
| 2002 | 221 597 | – |
| 2003 | 224 231 | – |
| 2004 | 227 472 | – |
| 2005 | 231 704 | – |
| 2006 | 235 019 | – |
| 2007 | 238 047 | – |
| 2008 | 241 565 | – |
| 2009 | 244 330 | – |
| 2010 | 247 970 | – |
| 2011 | 252 439 | – |
| 2012 | 256 824 | – |
| 2013 | 260 753 | – |
| 2014 | 265 543 | – |
| 2015 | 269 802 | – |
| 2016 | 274 583 | – |
| 2017 | 279 044 | – |
| 2018 | 283 632 | – |
| 2019 | 289 731 | – |
| 2020 | 292 796 | – |
| 2021 | 297 132 | – |
| 2022 | 305 274 | – |
| 2023 | 314 024 | – |
| 2024 | 320 931 | – |
| 2025 | 325 716 | 325 716 |
| 2026 | – | 335 439 |
| 2027 | – | 341 583 |
| 2028 | – | 347 566 |
| 2029 | – | 353 380 |
| 2030 | – | 359 014 |
| 2031 | – | 364 476 |
| 2032 | – | 369 768 |
| 2033 | – | 374 912 |
| 2034 | – | 379 912 |
| 2035 | – | 384 783 |
| 2036 | – | 389 523 |
| 2037 | – | 394 126 |
| 2038 | – | 398 598 |
| 2039 | – | 402 940 |
| 2040 | – | 407 148 |
| 2041 | – | 411 219 |
| 2042 | – | 415 146 |
| 2043 | – | 418 940 |
| 2044 | – | 422 595 |
| 2045 | – | 426 115 |
Ikärakenne 2025
alle 15 v15–64 vyli 64 v
- Väkiluku 2025
- 325 716
- Väkiluvun muutos, 1 vuosi 2025
- +1,5 %koko maa +0,3 %
- Väkiluvun muutos, 5 vuotta 2025
- +11,2 %koko maa +2,2 %
- Ennustettu muutos 2025–2040
- +23,7 %koko maa +5,8 %
- Kuntien välinen nettomuutto 2024
- +1 974 hlö
- Keski-ikä 2025
- 39,4 vkoko maa 44,1 v
- Ruotsinkielisiä 2025
- 6,2 %koko maa 5,0 %
- Ulkomaan kansalaisia 2025
- 16,8 %koko maa 7,7 %
- Taajama-aste 2024
- 99,6 %koko maa 87,3 %
- Maapinta-ala 2025
- 313 km²
- Asukastiheys 2025
- 1 041,0 as./km²koko maa 18,6 as./km²
Lähde: Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat, Tilastokeskus: Väestöennuste 2024
Asuminen
Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta
Näytä luvut
| Vuosi | €/m² |
|---|---|
| 2010 | 3 051 |
| 2011 | 3 150 |
| 2012 | 3 257 |
| 2013 | 3 308 |
| 2014 | 3 280 |
| 2015 | 3 288 |
| 2016 | 3 360 |
| 2017 | 3 448 |
| 2018 | 3 524 |
| 2019 | 3 597 |
| 2020 | 3 699 |
| 2021 | 3 958 |
| 2022 | 4 084 |
| 2023 | 3 869 |
| 2024 | 3 840 |
| 2025 | 3 773 |
- Vanhan osakeasunnon hinta 2025Kerros- ja rivitalojen keskimääräinen neliöhinta. Puuttuu, jos kauppoja on liian vähän.
- 3 773 €/m²
- Hinnan muutos, 5 vuotta 2025
- +2,0 %
- Asuntokauppoja 2025
- 4 094 kpl
- Omistusasunnoissa 2024
- 52,8 %koko maa 61,1 %
- Vuokra-asunnoissa 2024
- 42,5 %koko maa 36,0 %
- Asuntokunnista pientaloissa 2024
- 23,5 %koko maa 37,0 %
- Asuntokunnista kerrostaloissa 2024
- 63,1 %koko maa 48,3 %
- Asuntokunnan keskikoko 2024
- 2,10 hlökoko maa 1,90 hlö
- Kesämökkejä 2024
- 1 686 kpl
Lähde: Tilastokeskus: Vanhojen osakeasuntojen hinnat kunnittain, Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat
Työ ja tulot
Työttömyysaste, %
Näytä luvut
| Vuosi | Espoo | Koko maa |
|---|---|---|
| 2010 | 5,8 | 10,3 |
| 2011 | 5,5 | 9,8 |
| 2012 | 6,4 | 10,7 |
| 2013 | 8,3 | 12,5 |
| 2014 | 9,7 | 13,8 |
| 2015 | 10,6 | 14,2 |
| 2016 | 10,1 | 13,5 |
| 2017 | 8,5 | 11,3 |
| 2018 | 7,7 | 9,8 |
| 2019 | 7,4 | 9,8 |
| 2020 | 11,5 | 13,3 |
| 2021 | 8,9 | 10,2 |
| 2022 | 8,1 | 9,6 |
| 2023 | 9,1 | 10,9 |
| 2024 | 10,2 | 11,7 |
- Käytettävissä olevat tulot, mediaani 2024Aikuisen henkilökohtaiset tulot verojen ja tulonsiirtojen jälkeen.
- 31 349 €/vkoko maa 26 605 €/v
- Työllisyysaste (20–64 v) 2024
- 74,7 %koko maa 73,6 %
- Työttömyysaste 2024
- 10,2 %koko maa 11,7 %
- Työpaikkaomavaraisuus 2023Kunnan työpaikat suhteessa kunnassa asuviin työllisiin.
- 92,3 %koko maa 100,0 %
- Töissä omassa kunnassa 2023
- 47,8 %koko maa 64,2 %
- Työpaikkoja 2023
- 138 103
- Yrittäjiä työllisistä 2024
- 8,7 %koko maa 10,1 %
- Korkea-asteen tutkinto 2024
- 47,5 %koko maa 34,1 %
Lähde: Tilastokeskus: Tulonjakotilasto, tulotaso alueittain, Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat
Palvelut ja terveys
Sosiaali- ja terveyspalvelut järjestää Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue.
- Lääkäriin yli 7 päivää odottaneet 2025Osuus terveysaseman kiireettömistä lääkärikäynneistä, joissa odotus hoidon tarpeen arvioinnista ylitti 7 päivää.
- 33,9 %koko maa 54,7 %
- Sairastavuusindeksi 2024Ikävakioitu, koko maa = 100.
- 81,0koko maa 100,0
- Peruskouluja 2025
- 82
- Lukioita 2025
- 12
- Henkeen ja terveyteen kohdistuneet rikokset 2025
- 9,5 / 1 000 as.koko maa 8,8 / 1 000 as.
Lähde: THL: Sotkanet-indikaattoripankki, Tilastokeskus: Koululaitoksen oppilaitokset
Kuntatalous 2025
Velkainen kunta joutuu helpommin korottamaan veroja tai karsimaan palveluja.
- Vuosikate 2025
- 970 €/as.
- Lainakanta 2025
- 2 635 €/as.
- Konsernin lainakanta 2025Kunta ja sen omistamat yhtiöt yhteensä.
- 11 247 €/as.
- Kertynyt yli-/alijäämä 2025
- +4 809 €/as.
Lähde: Kuntaliitto: Kuntien talouden tunnusluvut (Valtiokonttorin tiedoista)
Naapurikunnat
| Kunta | Kunnallisvero | Väkiluku | Muutos 5 v | €/m² | Vertailu |
|---|---|---|---|---|---|
| Espoo | 5,30 % | 325 716 | +11,2 % | 3 773 | |
| Helsinki | 5,30 % | 694 392 | +5,7 % | 4 983 | Vertaa |
| Vantaa | 6,40 % | 252 956 | +6,6 % | 2 675 | Vertaa |
| Kauniainen | 4,70 % | 10 318 | +1,4 % | 4 210 | Vertaa |
| Kirkkonummi | 7,10 % | 41 725 | +4,1 % | 2 696 | Vertaa |
| Nurmijärvi | 7,90 % | 45 333 | +3,8 % | 2 151 | Vertaa |
| Vihti | 7,80 % | 28 852 | −1,1 % | 1 930 | Vertaa |
Lähde: Verohallinto: Kuntien ja seurakuntien tuloveroprosentit, Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat, Tilastokeskus: Vanhojen osakeasuntojen hinnat kunnittain