Kunnallisveron ero 2026
Espoo on halvempi enintään noin 440 € vuodessa (5,30 % ja 6,40 %). Todellinen ero on hieman pienempi, koska vähennykset pienentävät verotettavaa tuloa.
Verot 2026
- Kunnallisvero 2026
- Espoo: 5,30 %Vantaa: 6,40 %Ero: +1,10 %-yks.
- Muutos edellisestä vuodesta 2026
- Espoo: 0,00 %-yks.Vantaa: 0,00 %-yks.Ero: 0,00 %-yks.
- Kirkollisvero (ev.lut.) 2026
- Espoo: 1,00 %Vantaa: 1,00 %Ero: 0,00 %-yks.
- Kiinteistövero, vakituinen asunto 2026
- Espoo: 0,41 %Vantaa: 0,41 %Ero: 0,00 %-yks.
- Kiinteistövero, muu asuinrakennus 2026
- Espoo: 1,15 %Vantaa: 1,25 %Ero: +0,10 %-yks.
- Kiinteistövero, rakennukset (yleinen) 2026
- Espoo: 1,30 %Vantaa: 1,28 %Ero: −0,02 %-yks.
- Kiinteistövero, maapohja 2026
- Espoo: 1,30 %Vantaa: 1,30 %Ero: 0,00 %-yks.
Lihavoitu on asukkaan kannalta edullisempi arvo, kun suunta on selvä. Ero kertoo, paljonko Vantaa poikkeaa kunnasta Espoo.
Lähde: Verohallinto: Kuntien ja seurakuntien tuloveroprosentit, Verohallinto: Kiinteistöveroprosentit
Väestö
- Väkiluku 2025
- Espoo: 325 716Vantaa: 252 956Ero: −72 760
- Väkiluvun muutos, 5 vuotta 2025
- Espoo: +11,2 %Vantaa: +6,6 %Ero: −4,6 %-yks.
- Ennustettu muutos 2025–2040
- Espoo: +23,7 %Vantaa: +19,9 %Ero: −3,8 %-yks.
- Nettomuutto asukasta kohden 2024
- Espoo: +6,2 ‰Vantaa: −1,7 ‰Ero: −7,9 ‰
- Keski-ikä 2025
- Espoo: 39,4 vVantaa: 40,2 vEro: +0,8 v
- Alle 15-vuotiaita 2025
- Espoo: 17,2 %Vantaa: 16,0 %Ero: −1,2 %-yks.
- Yli 64-vuotiaita 2025
- Espoo: 15,3 %Vantaa: 16,0 %Ero: +0,7 %-yks.
- Ruotsinkielisiä 2025
- Espoo: 6,2 %Vantaa: 2,1 %Ero: −4,1 %-yks.
- Asukastiheys 2025
- Espoo: 1 041,0 as./km²Vantaa: 1 061,1 as./km²Ero: +2 %
Lihavoitu on asukkaan kannalta edullisempi arvo, kun suunta on selvä. Ero kertoo, paljonko Vantaa poikkeaa kunnasta Espoo.
Väkiluvun kehitys, 2000 = 100
Näytä luvut
| Vuosi | Espoo | Vantaa |
|---|---|---|
| 2000 | 100,0 | 100,0 |
| 2001 | 101,7 | 100,8 |
| 2002 | 103,9 | 101,9 |
| 2003 | 105,1 | 103,1 |
| 2004 | 106,7 | 103,9 |
| 2005 | 108,6 | 104,9 |
| 2006 | 110,2 | 106,3 |
| 2007 | 111,6 | 107,9 |
| 2008 | 113,3 | 109,5 |
| 2009 | 114,6 | 110,7 |
| 2010 | 116,3 | 112,1 |
| 2011 | 118,4 | 113,7 |
| 2012 | 120,4 | 115,0 |
| 2013 | 122,3 | 116,6 |
| 2014 | 124,5 | 118,1 |
| 2015 | 126,5 | 120,2 |
| 2016 | 128,7 | 122,9 |
| 2017 | 130,8 | 125,0 |
| 2018 | 133,0 | 127,8 |
| 2019 | 135,9 | 131,0 |
| 2020 | 137,3 | 132,9 |
| 2021 | 139,3 | 134,0 |
| 2022 | 143,1 | 136,1 |
| 2023 | 147,2 | 138,6 |
| 2024 | 150,5 | 140,8 |
| 2025 | 152,7 | 141,7 |
Lähde: Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat, Tilastokeskus: Väestöennuste 2024
Asuminen
- Vanhan osakeasunnon hinta 2025
- Espoo: 3 773 €/m²Vantaa: 2 675 €/m²Ero: −29 %
- Hinnan muutos, 5 vuotta 2025
- Espoo: +2,0 %Vantaa: −8,8 %Ero: −10,8 %-yks.
- Omistusasunnoissa 2024
- Espoo: 52,8 %Vantaa: 50,6 %Ero: −2,2 %-yks.
- Pientaloissa 2024
- Espoo: 23,5 %Vantaa: 21,6 %Ero: −1,9 %-yks.
- Asuntokunnan keskikoko 2024
- Espoo: 2,10 hlöVantaa: 2,00 hlöEro: −5 %
Lihavoitu on asukkaan kannalta edullisempi arvo, kun suunta on selvä. Ero kertoo, paljonko Vantaa poikkeaa kunnasta Espoo.
Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta, €/m²
Näytä luvut
| Vuosi | Espoo | Vantaa |
|---|---|---|
| 2010 | 3 051 | 2 624 |
| 2011 | 3 150 | 2 684 |
| 2012 | 3 257 | 2 756 |
| 2013 | 3 308 | 2 786 |
| 2014 | 3 280 | 2 826 |
| 2015 | 3 288 | 2 630 |
| 2016 | 3 360 | 2 655 |
| 2017 | 3 448 | 2 678 |
| 2018 | 3 524 | 2 735 |
| 2019 | 3 597 | 2 777 |
| 2020 | 3 699 | 2 934 |
| 2021 | 3 958 | 3 042 |
| 2022 | 4 084 | 3 136 |
| 2023 | 3 869 | 2 885 |
| 2024 | 3 840 | 2 710 |
| 2025 | 3 773 | 2 675 |
Lähde: Tilastokeskus: Vanhojen osakeasuntojen hinnat kunnittain, Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat
Työ ja tulot
- Käytettävissä olevat tulot, mediaani 2024
- Espoo: 31 349 €/vVantaa: 28 085 €/vEro: −10 %
- Työllisyysaste (20–64 v) 2024
- Espoo: 74,7 %Vantaa: 72,5 %Ero: −2,2 %-yks.
- Työttömyysaste 2024
- Espoo: 10,2 %Vantaa: 13,1 %Ero: +2,9 %-yks.
- Työpaikkaomavaraisuus 2023
- Espoo: 92,3 %Vantaa: 108,3 %Ero: +16,0 %-yks.
- Töissä omassa kunnassa 2023
- Espoo: 47,8 %Vantaa: 46,3 %Ero: −1,5 %-yks.
- Korkea-asteen tutkinto 2024
- Espoo: 47,5 %Vantaa: 31,6 %Ero: −15,9 %-yks.
Lihavoitu on asukkaan kannalta edullisempi arvo, kun suunta on selvä. Ero kertoo, paljonko Vantaa poikkeaa kunnasta Espoo.
Työttömyysaste, %
Näytä luvut
| Vuosi | Espoo | Vantaa |
|---|---|---|
| 2010 | 5,8 | 8,5 |
| 2011 | 5,5 | 8,2 |
| 2012 | 6,4 | 8,7 |
| 2013 | 8,3 | 10,3 |
| 2014 | 9,7 | 11,4 |
| 2015 | 10,6 | 12,2 |
| 2016 | 10,1 | 11,7 |
| 2017 | 8,5 | 9,9 |
| 2018 | 7,7 | 8,5 |
| 2019 | 7,4 | 8,3 |
| 2020 | 11,5 | 14,4 |
| 2021 | 8,9 | 11,7 |
| 2022 | 8,1 | 10,4 |
| 2023 | 9,1 | 11,8 |
| 2024 | 10,2 | 13,1 |
Lähde: Tilastokeskus: Tulonjakotilasto, tulotaso alueittain, Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat
Palvelut ja talous
- Lääkäriin yli 7 päivää odottaneet 2025
- Espoo: 33,9 %Vantaa: 85,9 %Ero: +52,0 %-yks.
- Sairastavuusindeksi 2024
- Espoo: 81,0Vantaa: 90,8Ero: +9,8
- Peruskouluja 2025
- Espoo: 82Vantaa: 45Ero: −37
- Lukioita 2025
- Espoo: 12Vantaa: 7Ero: −5
- Henkeen ja terveyteen kohdistuneet rikokset 2025
- Espoo: 9,5 / 1 000 as.Vantaa: 12,1 / 1 000 as.Ero: +27 %
- Vuosikate 2025
- Espoo: 970 €/as.Vantaa: 138 €/as.Ero: −86 %
- Lainakanta 2025
- Espoo: 2 635 €/as.Vantaa: 4 189 €/as.Ero: +59 %
Lihavoitu on asukkaan kannalta edullisempi arvo, kun suunta on selvä. Ero kertoo, paljonko Vantaa poikkeaa kunnasta Espoo.
Lähde: THL: Sotkanet-indikaattoripankki, Tilastokeskus: Koululaitoksen oppilaitokset, Kuntaliitto: Kuntien talouden tunnusluvut (Valtiokonttorin tiedoista)
Vertaa muita kuntia
Espoo vs HelsinkiEspoo vs KauniainenEspoo vs KirkkonummiEspoo vs NurmijärviEspoo vs VihtiVantaa vs HelsinkiVantaa vs KeravaVantaa vs NurmijärviVantaa vs SipooVantaa vs Tuusula