Siirry sisältöön
Kuntavertailu

Vantaa

Vanda

Maakunta
Uusimaa
Seutukunta
Helsinki
Sote-palvelut
Vantaan ja Keravan hyvinvointialue
Kieli
kaksikielinen, enemmistö suomenkielinen
VantaaSipooNurmijärviTuusulaEspooHelsinkiKerava

Kunnallisvero, 2026

6,40 %

Matalampi kuin 96 % Manner-Suomen kunnista

Kiinteistövero, vakituinen asunto, 2026

0,41 %

Matalampi kuin 87 % kunnista

Väkiluku, 2025

252 956

Suurempi kuin 99 % kunnista

Asuntojen neliöhinta, 2025

2 675 €/m²

Kalliimpi kuin 97 % kunnista

Mediaanitulo, 2024

28 085 €/v

Suurempi kuin 84 % kunnista

Työttömyysaste, 2024

13,1 %

Suurempi kuin 79 % kunnista

Verot 2026

Kunnallisvero 2026
6,40 %koko maa 7,76 %
Muutos edellisestä vuodesta 2026
0,00 %-yks.
Kirkollisvero (ev.lut.) 2026
1,00 %koko maa 1,38 %
Kiinteistövero, vakituinen asunto 2026
0,41 %koko maa 0,51 %
Kiinteistövero, muu asuinrakennus 2026Esimerkiksi kesämökki tai vuokralle annettu asunto.
1,25 %koko maa 1,18 %
Kiinteistövero, rakennukset (yleinen) 2026
1,28 %koko maa 1,18 %
Kiinteistövero, maapohja 2026
1,30 %
Kiinteistövero, rakentamaton rakennuspaikka 2026
6,00 %

Ero Manner-Suomen keskiarvoon (7,76 %) on −1,36 prosenttiyksikköä. Se tarkoittaa noin 136 € vähemmän kunnallisveroa vuodessa jokaista 10 000 euron verotettavaa tuloa kohden.

Kunnallisvero vuosittain

20236,36 %
20246,40 %
20256,40 %
20266,40 %

Kirkollisvero on ev.lut. seurakunnissa 1,00 % ja ortodoksisissa 1,80 %. Sitä maksavat vain kirkon jäsenet.

Lähde: Verohallinto: Kuntien ja seurakuntien tuloveroprosentit, Verohallinto: Kiinteistöveroprosentit

Väestö

Väkiluku 1990–2045

VäkilukuEnnuste 2024
Näytä luvut
Väkiluvun kehitys ja Tilastokeskuksen ennuste, Vantaa
VuosiVäkilukuEnnuste 2024
1990154 933–
1991157 274–
1992159 213–
1993161 103–
1994164 376–
1995166 480–
1996168 778–
1997171 297–
1998173 860–
1999176 386–
2000178 471–
2001179 856–
2002181 890–
2003184 039–
2004185 429–
2005187 281–
2006189 711–
2007192 522–
2008195 397–
2009197 636–
2010200 055–
2011203 001–
2012205 312–
2013208 098–
2014210 803–
2015214 605–
2016219 341–
2017223 027–
2018228 166–
2019233 775–
2020237 231–
2021239 206–
2022242 819–
2023247 443–
2024251 269–
2025252 956252 956
2026–261 724
2027–265 759
2028–269 676
2029–273 481
2030–277 182
2031–280 780
2032–284 279
2033–287 682
2034–290 986
2035–294 198
2036–297 311
2037–300 325
2038–303 242
2039–306 078
2040–308 831
2041–311 494
2042–314 065
2043–316 545
2044–318 935
2045–321 240

Ikärakenne 2025

Vantaa
16 %
68 %
16 %
Koko maa
14 %
62 %
24 %

alle 15 v15–64 vyli 64 v

Väkiluku 2025
252 956
Väkiluvun muutos, 1 vuosi 2025
+0,7 %koko maa +0,3 %
Väkiluvun muutos, 5 vuotta 2025
+6,6 %koko maa +2,2 %
Ennustettu muutos 2025–2040
+19,9 %koko maa +5,8 %
Kuntien välinen nettomuutto 2024
−423 hlö
Keski-ikä 2025
40,2 vkoko maa 44,1 v
Ruotsinkielisiä 2025
2,1 %koko maa 5,0 %
Ulkomaan kansalaisia 2025
18,9 %koko maa 7,7 %
Taajama-aste 2024
99,8 %koko maa 87,3 %
Maapinta-ala 2025
238 km²
Asukastiheys 2025
1 061,1 as./km²koko maa 18,6 as./km²

Lähde: Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat, Tilastokeskus: Väestöennuste 2024

Asuminen

Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta

Näytä luvut
Asuntojen neliöhintojen kehitys, Vantaa
Vuosi€/m²
20102 624
20112 684
20122 756
20132 786
20142 826
20152 630
20162 655
20172 678
20182 735
20192 777
20202 934
20213 042
20223 136
20232 885
20242 710
20252 675
Vanhan osakeasunnon hinta 2025Kerros- ja rivitalojen keskimääräinen neliöhinta. Puuttuu, jos kauppoja on liian vähän.
2 675 €/m²
Hinnan muutos, 5 vuotta 2025
−8,8 %
Asuntokauppoja 2025
2 771 kpl
Omistusasunnoissa 2024
50,6 %koko maa 61,1 %
Vuokra-asunnoissa 2024
44,3 %koko maa 36,0 %
Asuntokunnista pientaloissa 2024
21,6 %koko maa 37,0 %
Asuntokunnista kerrostaloissa 2024
66,8 %koko maa 48,3 %
Asuntokunnan keskikoko 2024
2,00 hlökoko maa 1,90 hlö
Kesämökkejä 2024
615 kpl

Lähde: Tilastokeskus: Vanhojen osakeasuntojen hinnat kunnittain, Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat

Työ ja tulot

Työttömyysaste, %

VantaaKoko maa
Näytä luvut
Työttömyysaste, Vantaa ja koko maa
VuosiVantaaKoko maa
20108,510,3
20118,29,8
20128,710,7
201310,312,5
201411,413,8
201512,214,2
201611,713,5
20179,911,3
20188,59,8
20198,39,8
202014,413,3
202111,710,2
202210,49,6
202311,810,9
202413,111,7
Käytettävissä olevat tulot, mediaani 2024Aikuisen henkilökohtaiset tulot verojen ja tulonsiirtojen jälkeen.
28 085 €/vkoko maa 26 605 €/v
Työllisyysaste (20–64 v) 2024
72,5 %koko maa 73,6 %
Työttömyysaste 2024
13,1 %koko maa 11,7 %
Työpaikkaomavaraisuus 2023Kunnan työpaikat suhteessa kunnassa asuviin työllisiin.
108,3 %koko maa 100,0 %
Töissä omassa kunnassa 2023
46,3 %koko maa 64,2 %
Työpaikkoja 2023
127 410
Yrittäjiä työllisistä 2024
8,7 %koko maa 10,1 %
Korkea-asteen tutkinto 2024
31,6 %koko maa 34,1 %

Lähde: Tilastokeskus: Tulonjakotilasto, tulotaso alueittain, Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat

Palvelut ja terveys

Sosiaali- ja terveyspalvelut järjestää Vantaan ja Keravan hyvinvointialue.

Lääkäriin yli 7 päivää odottaneet 2025Osuus terveysaseman kiireettömistä lääkärikäynneistä, joissa odotus hoidon tarpeen arvioinnista ylitti 7 päivää.
85,9 %koko maa 54,7 %
Sairastavuusindeksi 2024Ikävakioitu, koko maa = 100.
90,8koko maa 100,0
Peruskouluja 2025
45
Lukioita 2025
7
Henkeen ja terveyteen kohdistuneet rikokset 2025
12,1 / 1 000 as.koko maa 8,8 / 1 000 as.

Lähde: THL: Sotkanet-indikaattoripankki, Tilastokeskus: Koululaitoksen oppilaitokset

Kuntatalous 2025

Velkainen kunta joutuu helpommin korottamaan veroja tai karsimaan palveluja.

Vuosikate 2025
138 €/as.
Lainakanta 2025
4 189 €/as.
Konsernin lainakanta 2025Kunta ja sen omistamat yhtiöt yhteensä.
9 259 €/as.
Kertynyt yli-/alijäämä 2025
+1 832 €/as.

Lähde: Kuntaliitto: Kuntien talouden tunnusluvut (Valtiokonttorin tiedoista)

Naapurikunnat

KuntaKunnallisveroVäkilukuMuutos 5 v€/m²Vertailu
Vantaa6,40 %252 956+6,6 %2 675
Espoo5,30 %325 716+11,2 %3 773Vertaa
Helsinki5,30 %694 392+5,7 %4 983Vertaa
Kerava7,30 %38 767+4,5 %2 167Vertaa
Nurmijärvi7,90 %45 333+3,8 %2 151Vertaa
Sipoo6,80 %23 006+6,1 %2 575Vertaa
Tuusula7,30 %42 479+9,5 %2 272Vertaa

Lähde: Verohallinto: Kuntien ja seurakuntien tuloveroprosentit, Tilastokeskus: Kuntien avainluvut ja alueaikasarjat, Tilastokeskus: Vanhojen osakeasuntojen hinnat kunnittain